Egyetlen ábrán a világ leggyakoribb (és legbénább) jelszavai
2025. július 23. 15:16
Soha nem tanulunk semmiből. A leggyakrabban használt jelszavak még mindig valamilyen egymást követő számsorozatból állnak. Bónusz: amikor a jelszó az, hogy „jelszó”.
Bár jelszógenerátorok serege áll rendelkezésünkre, a bejelentkezést igénylő oldalak pedig fejhangon visítanak, ha valaki túl könnyű jelszót akar megadni regisztrációkor, a felhasználók tábora még mindig úgy véli, a jelszavak úri huncutságok, amelyek csak arra jók, hogy megnehezítsék az egyszeri user életét, és rabolják drága idejét. Hagyjuk is az ősi bölcsességet arról, hogy a jelszavakhoz társított karakterek, betűk és számok kombinációja miként nehezíti meg a feltörési nehézség szintjét, mindez sok millió embert cseppet sem érdekel. A jelszó számukra nem a biztonság, hanem a kiszámíthatóság: minél könnyebb, annál jobb.
A Visual Capitalist infografikáján jól látszik, hogy mi a probléma. Az ábra a NordPass negyvennégy országot érintő adatvédelmi incidenseinek elemzését dolgozza fel, kifejezetten arra fókuszálva, hogy milyen jelszavakat ötlöttek ki a felhasználók maguk számára. A 25-ös lista egyszerre nevetséges és megdöbbentő. A számok továbbra is uralkodnak az egyszerűség híveinél – a leggyakoribb jelszót, az „123456”-ot több mint 3 millió alkalommal használták. A tíz leggyakoribb jelszó közül hat csak számokból áll, közöttük az 111111-gyel és az 123123-mal.
A számok mellett a felhasználók gyakran faékegyszerűségű billentyűzetjelszavakat használnak, amit minden magára valamit adó, de rosszban sántikáló leselkedő az első másodpercekben kipróbál. Ilyen a negyedik helyen álló „jelszó” (password), amit 694 ezren használtak a vizsgált adathalmazból, a kilencedik pozíciót elérő „secret” szó (364 ezer felhasználó), a tizennegyedik helyen álló, angol nyelvű billentyűzeten értelemszerű „qwerty” vagy éppen a kedves, de jelszónak teljesen agyalágyult „iloveyou” a tizenhetedik helyről.
Sosem volt még ilyen egyszerű kijátszani rendszereket, mint az MI megjelenése óta – és ez alapjaiban rengetheti meg többek között a globális pénzügyi biztonságot. A bűnözők már most is hatékonyan alkalmazzák a mesterségesintelligencia-eszközöket, miközben a pénzügyi ellenőrző rendszerek többsége még mindig a jelenlegi – nem pedig a közelgő – fenyegetésekre van felkészítve.
Molnár Áron után Jámbor András is igyekezett jobb „belátásra” bírni a DK elnökét a 2026-os választáson való részvételt illetően.
p
0
9
23
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 14 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kaldvi
2025. július 23. 20:57
legalább 8, aztán 10, aztán 12 stb hosszúságú jelszavak, és az nem elég ha kis-nagybetűt szimbólumot számot tesz az ember a jelszóba, a kormányablak a wifi modem gyári jelszavához hasonlóakat fogadja el, kizárólag generált jelszavakat, nem a felhasználó által írt bonyolult jelszót. a "biztonság" már régóta a használhatóság rovására megy
"neszteklipschikondiraitquenon-2
2025. július 23. 09:35
Szövetségesünk.
Mi a problémád vele, nyomi?"
Szerinted Oroszország a szövetségesünk? Te most ébredtél fel egy 40 éves kómából? Ui ekkora marha nem lehetsz.